Historia Parafii

Parafia w Kamieńczyku została erygowana w XIII wieku. Dokumenty potwierdzają istnienie pierwszego kościoła już w roku 1240.

W 1973 roku odkryto pod Kamieńczykiem cmentarzysko prasłowiańskie z okresu od II wieku przed Chrystusem do II wieku po Chrystusie. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1452 roku, gdy Kamieńczyk otrzymał prawa miejskie od księcia Bolesława. Nazywał się wtedy Kamieniec Mazowiecki. W XVI wieku miasto było siedzibą kasztelanii, miało zamek obronny, letnią rezydencję królewską na czas polowań, ratusz, sukiennice, 7 młynów wodnych, 3 kościoły, 13 rzeźników, 20 browarów, komorę celną kontrolującą Bug (rocznie przepływało tędy ok. 4 tys. barek ze zbożem i produktami lasu) i 300 domów murowanych. Do upadku i zniszczenia miasta przyczyniły się: pożary w latach 1612 i 1615, pożar i zaraza w 1647 roku, a także potop szwedzki.

Od 1654 roku do czasów pruskich Kamieniec Mazowiecki należał do sióstr wizytek, sprowadzonych przez królową Marię Ludwikę do Warszawy. Potem stał się częścią dóbr hrabiego Zamojskiego. Miasto ostatecznie utraciło prawa miejskie w 1870 roku.

Początki obecnej świątyni sięgają 1896 r. -16 sierpnia 1896 roku ks. prał. Roch Filochowski poświęcił kamień węgielny pod budowę nowego kościoła według projektu arch. Józefa Piusa Dziekońskiego. Świątynia powstała staraniem ks. Ludwika Budziszewskiego w latach 1898-1902. Kościół konsekrował abp Wincenty Chościak Popiel w 1903 roku.

Podczas II wojny światowej Kamieńczyk został spalony. Zniszczeniu uległ także kościół: spalił się dach, chór z organami, a także witraże. Zniszczony dach odbudowano w 1952 r. dzięki staraniom ks. Tadeusza Balika. Nowe 15-głosowe organy zabrzmiały dla parafian dopiero w 1966 r.

W parafii są trzy dzwony- Antoni, Kazimierz i Maria. Zostały ufundowane przez Kazimierza Oleskiego w 1967 roku. Zostały one zawieszone w drewnianej dzwonnicy, krytej blachą cynkową, pochodzącej z roku 1885.

Jednonawowy kościół posiada 4 ołtarze. W głównym ołtarzu umieszczona jest figura Serca Pana Jezusa. Pozostałe ołtarze to ołtarze Matki Boskiej Częstochowskiej, św. Antoniego oraz Męki Pańskiej.

Najstarsza zachowana księga parafialna pochodzi z XVII wieku. Jest to księga urodzeń z 1621 r. Zachowało się również wiele ksiąg pochodzących z XVIII i XIX wieku. Kronika parafialna prowadzona jest od roku 1975.

Murowana plebania zastała wybudowana w 1901 r. Znajdują się w niej pokoje dla księdza wikariusza, gościa, oraz księdza proboszcza. Ponadto na plebanii znajduje się kancelaria, kuchnia i magazyn Caritasu.

Next Post

Previous Post